Konkurzov je na Slovensku stále viac, kto sa v nich má vyznať?

Autor: Jozef Jagerský | 5.8.2015 o 11:17 | (upravené 11.8.2015 o 16:19) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  198x

Podnikať na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Vedia to najmä tí, ktorých firmy skončili v krachu a ich majetok v konkurzných konaniach.

Aj z vlastných skúseností právneho poradcu pri konkurzoch a reštrukturalizáciach som zistil, že treba oveľa dôkladnejšie brať ohľad na ekonomický aspekt. Čísla za posledných dvanásť rokov dokazujú, že skrachovaných spoločností pribúda. Podľa údajov z Ministerstva spravodlivosti SR počet konkurzov sa na Slovensku zvyšuje každým rokom. Minulý rok bol prelomový! Vyhlásený bol rekordný počet konkurzov a to 2899. Pritom v roku 2006 bol celkový počet vyhlásených konkurzov len 85!

Takýto vývoj situácie si vyžaduje, aby bol systém predaja majetku skrachovaných spoločností čo najefektívnejší. Aby boli všetky strany čo najspokojnejšie. Súčasný spôsob predaja sa podrobuje čoraz väčšej kritike zo strany veriteľov aj samotných správcov majetku. Podnikatelia aj politici Zákon o konkurze a vyrovnaní od jeho prijatia v roku 1991 neustále kritizovali. Jediným miestom, na ktorom sa doteraz majetok skrachovaných firiem ponúkal na predaj, bol Obchodný vestník. Nezodpovedá však súčasným potrebám správcov, veriteľov, úpadcov, ale ani potrebám kohokoľvek, kto by mal o takýto majetok záujem. V dnešnej modernej dobe technológii je zastaraný. Obchod s majetkom je neprehľadný, chýba mu transparentnosť a efektivita. Predaj cez Obchodný vestník nemôžu bežní ľudia vôbec kontrolovať. S narastajúcim počtom konkurzných konaní to nie je v zastaranom systéme možné. Veď za posledných päť rokov stúpol počet konkurzov o 311 percent! Za rovnaké obdobie narástol aj počet vyhlásených konkurzov počas jedného roka a to o 147 percent. Systém je v takomto vývoji situácie neprehľadný.

Na Slovensku však existuje aj online evidencia konkurzného majetku. Ktokoľvek z nás sa tu môže uchádzať o majetok z konkurzov a vidí priebeh predaja. Portál ponúka predaj prehľadne, hľadať sa dá podľa jednotlivých kategórii a čo je dôležité, majetok sa nepredáva celý ako komplet.

Ing. Jozef Jagerský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?